Z HISTORIE NAŠÍ FARMY

Možná jste už slyšeli anebo při nákupu farmářských produktů sami přemýšleli o pojmu životní pohoda zvířat. Dnes se často používá moderní pojmenování takovéhoto způsobu chovu zvířectva, tzv. welfare zvířat (z anglického welfare, což znamená blahobyt, prospěch, dobro). Podle Britské rady pro welfare hospodářských zvířat (Farm Animal Welfare Council, FAWC) by tato definice pohody hospodářských zvířat měla ze strany chovatele zaručovat chovaným zvířatům především:

  • svobodu od hladu, žízně a podvýživy
  • svobodu od nepohodlí
  • svobodu od bolesti, zranění a onemocnění
  • svobodu projevit své přirozené chování
  • svobodu od strachu, úzkosti a stresu

Těžko si jen představit lepší prostředí pro naplňování myšlenky welfare hospodářských zvířat, než je prostředí naší malé farmy, která nese symbolicky jméno domácího mazlíčka čivavy Maxe, U Maxíka. Ta poskytuje v překrásném prostředí chráněné krajinné oblasti nedaleko Suchdola nad Lužnicí ideální podmínky pro život nejen nám majitelům, hostům našeho penzionu, ale i chovaným zvířatům.

Ve zcela přirozeném prostředí zde od roku 2021 na našem více jak tříhektarovém pozemku chováme okolo 300 slepiček nosnic. Ty zde žijí pod širým nebem zcela podle zásad a definic způsobu chovu zvířat welfare. K jejich naprosté pohodě přispívá mobilní kurník od společnosti Free Hen, který je určený k celoročnímu venkovnímu chovu nosnic a drůbeže. Ten velmi citlivým způsobem umožňuje chov slepiček za nenásilného využití moderních, především komunikačních technologií a výpočetní techniky. Mobilní kurník je plně energeticky soběstačný, přičemž energii na svůj provoz získává z toho nejúčinnějšího obnovitelného zdroje, tedy ze slunce. 


VEJCE Z NAŠEHO CHOVU

My odebíráme kuřičky od prověřených chovatelů, jsme s hejnem od samého začátku, co si je přivezeme na farmu. Kvalita života hospodářských zvířat má samozřejmě velmi pozitivní vliv na jejich zdravotní stav, ale také na úroveň a kvalitu jejich produktů. V našem případě jsou tímto produktem výhradně vajíčka. Jedna slepička dokáže snést až 300 vajíček za jediný rok, v případě našeho chovu se pak jedná až o 90 tisíc vajíček ročně. Vajíčka zahrnuje moderní věda o výživě mezi takzvané super potraviny. Obsahují nejen velké množství kvalitních bílkovin, ale také důležité a zdravé tuky, minerály a celou řadu bioaktivních látek, které prospívají našemu zdraví. Vajíčka z našeho chovu vykazují ty nejlepší parametry, jejich produkce je bedlivě sledována od jejich snášky až po jejich doručení do Vaší domácnosti. A to nejenom námi, ale i veterinární a zemědělskou správou, která provádí pravidelné kontroly zda je vše v tom nejlepším pořádku. A za nás majitele můžeme s čistým srdcem konstatovat, že v nejlepším pořádku vše skutečně je 😊.

POZVÁNÍ K NÁM

Velmi rádi Vás na naší farmě kdykoli přivítáme, pohostíme a ubytujeme. Přijeďte k nám, třeba jen tak pro plato vajíček, které prodáváme i přímo ze dvora, anebo s celou rodinou na víkend. Těšíme se na Vás, tým farmy U Maxíka  😊.

FOTOGALERIE